Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to najstarsza uczelnia ekonomiczna w Polsce a zarazem jednym z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Uczelnia istnieje nieprzerwanie od 1906 r. i rocznie wydaje ponad 2,5 tys. dyplomów ukończenia studiów wyższych.
28 kwietnia 2021 r. Senat SGH przyjął Uchwałę nr 87 w sprawie strategii rozwoju Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na lata 2022–2032
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie przyjmuje za przewodnie idee swoich działań: prawdę, szacunek dla wiedzy, rzetelność w jej upowszechnianiu. Do najważniejszych celów Uczelni należą: prowadzenie najwyższej jakości kształcenia oraz działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym oraz tworzeniu gospodarki opartej na innowacjach. W działalności naukowej i dydaktycznej SGH kieruje się zasadami wolności badań naukowych, wolności nauczania, poszanowania wolności i swobody wyrażania poglądów oraz wzajemnej życzliwości i tolerancji, jak również przekonaniem, że nauczanie służy zgłębianiu najnowszych osiągnięć nauki światowej, kształceniu umiejętności rzetelnej pracy, rozwijaniu przedsiębiorczości i odpowiedzialności wobec społeczeństwa.
Uczelnia prowadziła i prowadzi szereg badań i projektów, których jest liderem lub partnerem różnych instytucji zarówno na szczeblu samorządowym, krajowym, jak i międzynarodowym z obszaru ekonomiczno- społecznego. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie realizowała projekty dotyczące sytuacji osób z niepełnosprawnościami, w zakresie analizy skutków ekonomicznych dotyczących rozwiązań kierowanych do tych osób i ich rodzin.
Badacze brali udział także w przygotowaniu oceny skutków społeczno- ekonomicznych wprowadzenia różnych rozwiązań dotyczących osób z niepełnosprawnościami (m.in. wprowadzenia świadczenia dla osób niesamodzielnych, prognozę kosztów pomocy środkowej i instytucjonalnej, konsekwencji zmian demograficznych dla rynku pracy).
Szkoła Główna Handlowa realizowała m. in. projekty ukierunkowane na rozwiązania dotyczące wsparcia osób z niepełnosprawnościami: Przykładowe projekty i granty dotyczące problematyki społeczno-ekonomicznej realizowane przez pracowników SGH: European and Macroregional Territorial Monitoring Tool, SODITREC – Social Dialogue in the transforming economy, CISCOS Connecting Inclusive Social Planning, Community Development and Service Provision for Persons with Disabilities, RISTART – The role of industrial relation systems in creating new forms of job and enterprise to protect the locaI economy, “Kalkulator kosztów zaniechania – wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań na Mazowszu w zakresie polityki społecznej w obszarze analizy kosztów braku podejmowania działań aktywizująco-wspierających”, SHARE – Badanie Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych 11SHARE: 50+ w Europie” {badanie ciągłe), ZPA- Zintegrowana Platforma Analityczna, Generacje i Rodziny {GGS-PL) (zrealizowano dwie rundy badania).